Knihovní služby informačního systému Univerzity Karlovy  
Osobní nástroje
     
Nacházíte se zde: Úvod Nápověda
Akce dokumentů

Co je paralelní vyhledávač informačních zdrojů UK

Paralelní vyhledávač informačních zdrojů Univerzity Karlovy nabízí studentům a pedagogům jednotný přístup k nejdůležitějším informačním zdrojům, na které mají na základě licence nárok. Jediným dotazem lze ve vyhledávači paralelně prohledávat spoustu informačních zdrojů současně a získávat sloučené výsledky.

 

  • Kdo může s bránou pracovat

Bez přihlášení má každý uživatel přístup ke všem připojeným zdrojům, které jsou nabízeny volně. Po přihlášení má uživatel navíc přístup ke zdrojům, ke kterým má platnou licenci fakulta či katedra, ke které uživatel přísluší. Uživatelé se do brány hlásí pomocí čísla studentské či zaměstnanecké karty UK a hesla (viz informace o kartách).

 

  • Jaké zdroje jsou v bráně k dispozici

V bráně jsou zapojeny vědecké plnotextové databáze (článkové databáze, elektronické archivy vědeckých prací atd.), digitální sbírky, katalogy univerzitních a vědeckých knihoven, bibliografické databáze a internetové vyhledávače. Aktuální seznam volných i placených informačních zdrojů připojených do brány naleznete zde.

 

  • Jak se ve zdrojích vyznat

Všechny zdroje jsou rozděleny podle své povahy do dvou velkých skupin: na primární informační zdroje (kde získáte přímo plný text článku či jiný digitální soubor) a na bibliografické informační zdroje (kde získáte pouze záznam hledaného dokumentu s lokací, kde lze dokument získat). Každou z těchto velkých skupin informačních zdrojů můžete prohledávat jediným dotazem, aniž byste museli předem vybírat, v jakých konkrétních zdrojcích chcete vyhledávat.

Navíc, všechny informační zdroje jsou v opatřeny popisem, takže je můžete vybírat i jednotlivě na základě vyhledávání.

 

  • Co je MetaLib
MetaLib je software, který zajišťuje funkci paralelního vyhledávače

vyhledávače informačních zdrojů UK.

Příbuzné položky